کارگاه هدفگذاری

شناخت خود(خودآگاهی)

همه ما براي توسعه فردي و دستيابي به موفقيت نيازمند روابط مؤثر و كسب و كاري موفق هستيم ، اما قبل از اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار، اولین قدم سفر به درون خود و شناخت هويت فردیمان است.
خودآگاهی و درون‌نگری به معنای رسیدن به درک روشنی از توانایی‌ها و محدودیت‌های خود است.

خود‌آگاهی کمک می‌کند استعدادها، نقاط قوت و ضعف، توانایی‌ها، ارزش‌ها، احساسات، انگیزه‌ها، خواسته‌ها، باورها و تمایلات خود را بهتر بشناسید ، تا کارهایی که توانایی بهتری در انجام آن‌ها دارید را شناسایی کرده و با پذیرش راحت‌تر نقاط ضعف و تلاش برای بهبود آن‌ها، تمرکزتان را بر نقاط قوت‌ بیشتر کنید.

این شناخت آگاهانه، در رسیدن به موفقیت کمک زیادی به شما می‌کند.

این سوال در ذهن هر کارآفرین وجود دارد که آیا کسب‌‌وکارم موفق می‌شود یا خیر؟

یکی از عواملی که منجر به شکست کسب‌و‌کارها می‌شود، نبود اطلاعات، دانش و مهارت است که اغلب به مدیریت نادرست، تصمیم‌گیری‌های اشتباه و در نهایت به ناتوانی در حفظ پایدار کسب‌وکار منجر می‌شود.

عامل دیگری که معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرد عدم شناخت خود و مهارت‌های فردی است.

به این معنی که به عنوان کارآفرین و صاحب کسب‌و‌کار، باید در مورد مهارت‌ها، احساسات و خواسته‌های خود شناخت و دانش کافی داشته باشید. داشتن درک درست از آنچه که واقعا هستید، اولین گام برای توسعه فردی است.

٤نكته طلايى در مورد شناخت علائق

گاهي از خود سئوال مي كنم آيا همين كه در كسب و كارم پول زياد بدست بياورم و يا حداقل نيازهاي خود را تأمين كنم كافي نيست؟

آيا همين كه سالهاست به كاري مشغولم و محصول يا خدمتي را ارائه ميدهم كه در ارائه آن مهارت دارم كفايت نمي كند ؟
آيا براستي شناخت خود و علائق در رشد و توسعه فردي و موفقیت کسب‌وکارم اينقدر داراي اهميت است ،؟؟؟
براي پاسخ به سئوالات فوق چند نكته مهم و طلايي رو با شما در ميان مي گذارم كه دانستن آن تحولي عظيم در آينده شغلي و سطح زندگيتان ايجاد خواهد كرد .

 1. موفقیت در زندگي و کسب وکار، به عملكرد فرد و مهارت‌هایش بستگی زیادی دارد. اما آيا هر يك از ما نسبت به توانايي و نقاط ضعف و قوت خود آگاه هستيم؟؟
  آيا تلاشهاي ما تا به امروز در مسير درستي انجام شده است؟؟
  با درک صحیحی از نقاط قوت و ضعف، می‌توان از آن‌ها براي استفاده از فرصتها و دستيابي به هدف‌ها کمک گرفت.
  اينكه در كدام نقطه ايستاده ايد و براي انجام چه كاري توانايي و مهارت داريد و شخصيت درونيتان مطابق با انجام چه نوع فعاليتي است شما را در مدار توانمنديتان و رشد و پيشرفت قرار خواهد داد.
  پس از شناخت خود می‌توانید توانایی‌ها و مهارت‌های اعضای تیم و يا كاركنان خود را نیز بهتر بشناسید و برای رسیدن به هدف‌های کسب‌وکار از نقاط قوت‌ آن‌ها بهتر استفاده کنید.
  در واقع شناخت علائق و توانمنديهايتان کمک می‌کند از قدرت‌های درونی خود درجهت درست استفاده کنید وتلاشهايتان را در مسير درست به كار بنديد .
 2. شناخت ارزشهاي دروني و علاقه مندي هايتان ،انرژهای درونی زنانه و مردانه و آركتايپهاي درونيتان ، توانایی ایجاد و توسعه برند شخصی را به شما می‌دهد.با درک درست از خود، قدرت تصمیم‌گیری‌ شما نیز بهبود خواهد یافت و با ثبات بيشتر ميتوانيد برند شخصي مؤثري از خود نشان دهيد ، به نمايش گذاشتن خود واقعي منطبق با ارزشهايتان از شما برند شخصي مستحكمي ميسازد كه به عنوان مرجع و متخصص يا تكيه گاهي امن و مورد اعتماد از طرف ديگران پذيرفته شده و نه تنها مؤثر و كار آمد خواهيد بود بلكه به شما در دستيابي به موقعيتهاي طلايي كمك خواهد كرد.
 3. در نبود خودآگاهی، و عدم شناخت علائق، کنترل احساسات بسیار مشکل است. این امر در اکثر مواقع منجر به شکست کسب‌وکارها می‌شود. دلیل این شکست‌ها، عدم کنترل احساسات و گرفتن تصمیمات اشتباه در موقعیت‌های حساس است.
  شناخت نيرومندي هاي منش(دروني)، تصريح ارزشهايتان و اطلاع از علائق و توانمنديها موجب ميشود تا در مواقع بحراني به داشته هاي درونيتان تكيه كنيد و ميزان تاب آوري و صبر و تحمل خود را افزايش دهيد ، و اين سبب ميشود به جاي ترس و نكراني و تصميمات مبتني بر هيجانات سطحي از روي درايت ، دورانديشي ، توانمندي و نيروهاي مثبت دروني تصميم بگيريد
 4. خودآگاهی و شناخت توانایی‌ها و مهارت‌های خود، این امکان را فراهم می‌کند تا دیگر مهارت‌ها و تخصص‌های مورد نیاز برای موفقیت خود وکسب‌وکارتان را کشف کنید و برای به‌دست آوردن آن‌ها به دنبال ایجاد روابط مؤثربا افراد دارای این مهارت‌ها باشید،آنگاه كه خود را ارزشمند و توانمند بيابيد خود را در حلقه دوستان موفق و توانمند قرار خواهيد داد و روابط مؤثر در يافتن حلقه هاي مفقوده زنجيره موفقيتتان كمك شاياني خواهد نمود ، بزرگتربن افراد موفق و ثروتمند جهان در انجمن هاي پيشگام و حلقه هاي دوستان موفق قرار داشته اند و با ارائه تجربه و همفكري و تبادل نظر اهداف عظيم خود را جامه عمل مي پوشانند.

خود واقعي ، علائق و توانمنديهايتان را بشناسيد و مطابق با عشق و علاقه تان حركت كنيد .

شما خالق و طراح سرنوشت خود هستيد

بر اساس مدل قدیمی علت و معلول باید اتفاقی در بیرون از ما بیفتد تا احساس درون ما تغییر کند. در این صورت ما قربانی اتفاق های زندگی خواهیم بود و هیچ نقشی در خلق واقعیت خود نداریم. اما در مدل ک