ایده‌ سازی
۱۳۹۷-۰۴-۳۰
چپ مغز یا راست مغز
۱۳۹۷-۰۴-۳۰

بندها را پاره کنید تا بالن موفقیتتان اوج بگیرد

در مرحله شناخت خود با نگرش و باورهای خود محدود کننده و مخرب آشنا، و متوجه مى شوید چطور این افکار و باورها مانند مانع ، سد راه موفقیت هایتان بوده اند. برای کنار گذاشتن و تغییر این باورها به راهکار و روشى مؤثر نیاز دارید تا بفهمید از کجا شروع کنید. هر چقدر بهتر این باورهای مخرب رو مشاهده کنید، در ایجاد تغییرات مورد نیازتان موفق تر خواهید بود.  اینجاست که تفکر سوالی می تواند کمکتان کند.

با تقویت ناظر درونی به صورت عمدى تغییرات مؤثر شروع می شود.

هر چقدر بهتر ببینید که کجا قرار دارید، اینجاست که ناظر درونی وارد می شود، و بهتر می توانید مهارت ها و برنامه های درست تری را برای تغییرات مورد نظرتان به کار ببرید. از خودتان سئوال کنید :

  • کدام افکارم باعث شد تا بترسم و دست از اقدام و عمل بکشم و متوقف باقی بمانم ؟
  • کدام باور مخرب باعث شد تا روابطم ، و یا موقعیتها را از دست بدهم ؟
  • کدام باور مخرب معمولا باعث ایجاد احساسات منفی در درون من میشود ؟
  • کدام باور منفی زمینه ساز ایجاد نا امیدى و یأس در درون من شده؟

آنچه به ذهنتان می رسد را یادداشت کنید ،  مثلا این باور که من لیاقتش را ندارم ، با من بی کس و تنها هستم ، و یا من آدم ناتوان بدبخت و بیچاره ای هستم و کسی مرا حمایت نمیکند ، کسی مرا درک نمیکند ، همه به فکر خودشان هستند، من دارم توی این دنیا له میشوم و کسی نیست که کمکم کند ، نکند آخرش با این همه تلاش به جایی نرسم ، یا اساسأ خوشبختی به من نیامده ، نکنه از دست بدهم و با …..

جلوی این نوع افکار و باورها بنویسد ، که چطور باعث شدنداز انجام اقدامات مؤثردست بردارید و نتوانید در مسیر رشد و پیشرفت حرکت کنید ؟

 

روش جایگزینی

حالا از روش جایگزینی استفاده کنید و الگوی ذهنی که سالها مثل طناب بالون موفقیتتان را به زمین میخکوب کرده را از بین ببرید، این بندها را پاره کنید ، روبروی هر باور مخرب و تأثیرات منفی آن ، باوری مثبت را جایگزین کنید، چه باوری کمک میکند تا مؤثرتر عمل کنید و احساسات بهتری داشته باشید ؟

من انسانى ارزشمند و توانمند هستم، قسمتی از وجود خداوند در درون من است ، من ذاتی پاک و الهی دارم و در پناه خداوندم ، من دارای ویژگیهای مثبت فراوانی هستم ، من با قدمهای کوچک طلایی میتوانم به سمت کاخ آرزوهایم حرکت کنم ،چشم انداز و هدفمندى به من نیرو و امید تازه ای میدهد ، من لایق بهترینها هستم ، خداوند عاشق من است و طالب لذت بردن صحیح من از زندگی و ……
یک باور مثبت و مؤثر بر عکس باورهای منفى است و به شما احساس خوب و نیروى مضاعف میدهد.

این تمرین عملى است ، باید کاغذ و قلم رابردارید و بارها بنویسید ، چون مدام مواردى به ذهنتان میرسد که باید اضافه کنید یا تغییراتى بدهید سعی کنید مدام مرور کنید، شاید چند بار نوشتن و مرور آن باعث تغییرات عظیمى در زندگیتان بشود. شما زمانى در نقطه موفقیت قرار میگیرید که برای رسیدن به آن زحمت کشیده باشید. اقدامات و افکار دیروز ، شما را با خودش به اینجا آورده ، بنابراین برای رسیدن به نقطه اى بهتر به اقدامات جدیدتر و بیشتری نیازدارید.